NOVÝ EXPONÁT V MÚZEU!

Zemplínske múzeum v Michalovciach obohatilo svoj zbierkový fond o klasicistický stolík z 18. storočia.
V septembri 2022 začal akvizičný proces, keď komisia na tvorbu zbierok schválila zakúpenie exponátu v súlade s akvizičnou politikou múzea. Po vypracovaní znaleckého posudku bol spísaný úspešný projektový zámer na Fond na podporu umenia. Následne boli vykonané úkony k realizácii prevodu klasicistického stolíka do umelecko-historickej zbierky kultúrnej organizácie. Ten je od 22. mája 2023 súčasťou bohatého inventára nábytku v priestoroch kaštieľa Sztárayovcov.
Klasicistický stolík uhorskej proveniencie z obdobia okolo roku 1790 je vysoký 77 cm, stolová doska má rozmery 90 x 65 cm. Ide o dyhovanú nábytkársku prácu s bohatou intarziou, ktorej nižšia, provinčná úroveň dovoľuje bez väčších pochybností uvažovať o pôvode v domácej dielni. Jednozásuvkový stolík s kruhovou úchytkou stojí na štyroch tenkých, smerom nadol sa zužujúcich sústružených nohách v luiséznom slohu (neskoré baroko až ranný klasicizmus). Lub stolíka je zdobený pásovou geometrickou intarziou z orechového dreva, jej rám je z javora. Vzor je založený na kontrastnom, striedavom kladení dýh s diagonálnou kresbou. Stolová doska je pokrytá dyhovaním a ornamentálnou i geometrickou intarziou s použitím javorovej dyhy a orechových dýh niekoľkých odtieňov. Centrálna plocha dosky je vyložená veľkými dekoratívnymi plátmi orechovej dyhy so štruktúrou dreva typu moiré. Do stredu oválu je vložený intarzovaný obraz dužinatého plodu. Pravdepodobne je to štylizovaná podoba granátového jablka, ktoré je symbolom plodnosti, lásky a hriechu.
Klasicistický stolík sa v septembri 2023 stane súčasťou pripravovanej výstavy Šľachtické panstvo spod Vihorlatu.

„Akvizíciu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia“

FPU logo2 cierne

KS

1688629043202 k

e04c046aaa0bae83dd57420e876a1a67 logo MsKS LOGO Priatelia zemplina RGB LOGO ZOS valal bel kvh beskydy terra incognita fpu svet zdravia          prave slovenske

Uložiť
Chcem vedieť viac
Essential
Zemplinskemuzeum.sk
Funkčné
Tieto nástroje vám dávajú rozšírené možnosti pri práci s webstránkou, napr. zdieľanie na sociálnych sieťach, captcha...
Analytické
Tieto nástroje používame na analýzu dát o návštevnosti, meranie jej rýchlosti a odovzvy.