T.J. MOUSSON - štúdium

Tento rok si pripomíname 65. výročie založenia Zemplínskeho múzea v Michalovciach a 135. výročie narodenia „maliara zemplínskeho slnka a ľudu“ T. J. Moussona.

Štúdium

Školský rok 1894/1895 bol počiatkom získavania vzdelania Teodora Jozefa Moussona. Práve na jeseň 1894 zasadol do lavíc rímskokatolíckej ľudovej školy vo svojom rodisku v obci Högyész pri Pécsi. Po jej skončení ho otec zapísal do blízkeho gymnázia v Szekeszárde. Teodor však nepatril k najlepším žiakom. V školskom roku 1900/1901 tak prestúpil do Chlapčenskej meštianskej školy v Szekszárde, kde absolvoval dva zostávajúce roky.
V roku 1902 mladý Teodor prichádza na Maďarský kráľovský štátny učiteľský ústav v Baji. Počas vzdelávania sa mu darilo iba vo výtvarnej a hudobnej výchove. Zaujala predovšetkým jeho hra na husle a klavír. V roku 1906 ukončil štúdium nadobudnutím pedagogickej spôsobilosti pre školy s vyučovacím jazykom maďarským. V nasledujúcom roku však na učiteľskú prax nenastúpil a jeho kroky smerovali do Budapešti, kde sa vďaka strýkovej podpore venoval maliarstvu.

V tomto období sa stretávame s negáciou dlhoročných informácií o absolvovaní Výtvarnej školy v Rajztanode a Univerzite výtvarných umení v Budapešti. Jeho meno sa na zozname žiakov menovaných inštitúcii nenachádza. Existuje však jeden záznam o študentovi „Fedorovi“ Moussonovi, ktorý na spomínanej univerzite študoval v rokoch 1906 až 1907.
Pravdepodobne počas štúdia v Budapešti sa Mousson dostal aj do kontaktu s Edom Ballom (učil v Rajztanode), nie však v rámci vzťahu žiak – učiteľ.

Pripomíname, že dielo majstra si môžete pozrieť v stálej umelecko-historickej expozícii nášho múzea.

Informácie zo života maliara pre Vás pripravil Mgr. Martin Urban, kurátor umeleckej histórie ZM.

Umelecké diela v zbierkach múzea boli reštaurované vďaka podpore Fondu na podporu umenia.

FPU logo2 cierne

mousson rodina

mousson cello
Moussonovi rodičia