Amerikánsky dom na zemplíne

 

Zemplínske múzeum v Michalovciach v spolupráci s Východoslovenským združením VALAL v Petrikovciach, Krajským pamiatkovým úradom v Košiciach, Podvihorlatským múzeom v Humennom a Múzeom a Kultúrnym centrom južného Zemplína v Trebišove pripravili pri príležitosti stého výročia vzniku Československa fotografickú výstavu o atraktívnom období nášho ľudového staviteľstva „Amerikánsky dom na Zemplíne“.

Obdobie prvej republiky je na východnom Slovensku vyvrcholením konštrukčného a výtvarného vývoja roľníckeho domu. Obytný štandard tu prudko rastie vďaka kapitálu Amerikánov – predstaviteľov veľkej vlny pracovnej emigrácie, ktorá zachvátila Uhorsko od konca 19. storočia. Po návrate do staronovej vlasti investovali do nákupu poľnohospodárskej pôdy a výstavby nebývalo reprezentatívneho obydlia. Staviteľmi domov, dodávaných spravidla „na kľúč“, boli miestni profesionáli uplatňujúci najmodernejšie dobové materiály a technológie i zľudovené dekoratívne koncepty secesie a art deco na tradičné obytno-hospodárske dispozície, čím vznikol jedinečný fenomén tzv. amerikánskych domov.
Fotografická výstava predstavuje charakteristické znaky, materiály a prvky týchto pamiatok, ktorých stavebné a výtvarné kvality ako i kultúrnohistorický význam si zaslúžia našu pozornosť. Ich posledné autentické ukážky dnes nenávratne zanikajú.
V jeseni bude podujatie doplnené vydaním popularizačnej publikácie, cyklom prednášok o ľudovom staviteľstve na Zemplíne a výstava poputuje do múzeí v Humennom a Trebišove. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Dátum: od 29.06.2018 – 03.09.2018
Miesto: Galéria pod holým nebom (pred MsÚ), Nám.osloboditeľov, Michalovce


01 uvodny panel



08 Topolany 102



amerikansky dom2

 ZMM logo s textom pozitiv. ČB 300 dpi RGB

 

 

KSK logo e04c046aaa0bae83dd57420e876a1a67 logo MsKS LOGO Priatelia zemplina RGB LOGO ZOS valal bel kvh beskydy terra incognita fpu svet zdravia

Tieto stránky používajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame Cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.
Viac informácií Ok