•  

Akvizícia - Štefan Bubán

Do zbierok útvaru umeleckej histórie zas pribudol triptych s názvom Zemplínska šírava I. až III. z roku 2007 od známeho trebišovského maliara Štefana Bubána. Rodáka zo Zemplína, ktorý svojím výtvarným novátorstvom prekročil hranice nielen regiónu, ale aj Slovenska.

 Jeho tvorba je síce od začiatku spojená prevažne s východným Slovenskom, je však rozmanitá a nadregionálna. Neustále si tiež získava obdiv domácich i zahraničných historikov a teoretikov umenia a všetkých milovníkov umenia. Majster Bubán úspešne reprezentuje výtvarné umenie Slovenska doma, aj za hranicami krajiny (v Európe, Ázii alebo Amerike; v rokoch 2004 až 2009 vystavoval napríklad i na medzinárodnej výstave Jesenný salón v Paríži, kde ho v rokoch 2007 a 2008 zaradili spomedzi 500 umelcov medzi 50 najúspešnejších).

Táto akvizícia, zrealizovaná vďaka dotácii Fondu na podporu umenia. Obohatí kolekciu diel Štefana Bubána, ktorá je v muzeálnych zbierkach zastúpená prevažne predmetnou krajinárskou tvorbou zo 70. až z 80. rokov 20. storočia. Novozískaný triptych dokladá posun v tvorbe umelca. Radí sa do obdobia, keď autor cez analýzu motívu postupne dospel takmer až k hraniciam nepredmetnej maľby.

 

 

Triptych Zemplínska šírava I.,II, a III.

Rok vzniku : 2007-8

Technika : olejomaľba na plátne

Rozmery : 120x110 cm


buban1

buban2

buban3


 

 

 


FPU logo1 modre
Akvizíciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

KSK logo e04c046aaa0bae83dd57420e876a1a67 logo MsKS LOGO Priatelia zemplina RGB LOGO ZOS valal bel kvh beskydy terra incognita fpu svet zdravia

Tieto stránky používajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame Cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.
Viac informácií Ok