Amerikánsky dom na zemplíne

Zemplínske múzeum v Michalovciach v spolupráci s Východoslovenským združením VALAL v Petrikovciach, Krajským pamiatkovým úradom v Košiciach, Podvihorlatským múzeom v Humennom a Múzeom a Kultúrnym centrom južného Zemplína v Trebišove pripravili pri príležitosti stého výročia vzniku Československa fotografickú výstavu o atraktívnom období nášho ľudového staviteľstva „Amerikánsky dom na Zemplíne“.

Obdobie prvej republiky je na východnom Slovensku vyvrcholením konštrukčného a výtvarného vývoja roľníckeho domu. Obytný štandard tu prudko rastie vďaka kapitálu Amerikánov – predstaviteľov veľkej vlny pracovnej emigrácie, ktorá zachvátila Uhorsko od konca 19. storočia. Po návrate do staronovej vlasti investovali do nákupu poľnohospodárskej pôdy a výstavby nebývalo reprezentatívneho obydlia. Staviteľmi domov, dodávaných spravidla „na kľúč“, boli miestni profesionáli uplatňujúci najmodernejšie dobové materiály a technológie i zľudovené dekoratívne koncepty secesie a art deco na tradičné obytno-hospodárske dispozície, čím vznikol jedinečný fenomén tzv. amerikánskych domov.
Fotografická výstava predstavuje charakteristické znaky, materiály a prvky týchto pamiatok, ktorých stavebné a výtvarné kvality ako i kultúrnohistorický význam si zaslúžia našu pozornosť. Ich posledné autentické ukážky dnes nenávratne zanikajú.
V jeseni bude podujatie doplnené vydaním popularizačnej publikácie, cyklom prednášok o ľudovom staviteľstve na Zemplíne a výstava poputuje do múzeí v Humennom a Trebišove. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Dátum: od 29.06.2018 – 03.09.2018
Miesto: Galéria pod holým nebom (pred MsÚ), Nám.osloboditeľov, Michalovce