Moussonovo „Slnečné odpoludnie“ v Zemplínskom múzeu

V závere roka 2018 sa vďaka príspevku zriaďovateľa – Košického samosprávneho kraja – podarilo rozšíriť zbierku diel Teodora Jozefa Moussona o obraz Slnečné odpoludnie.

Ide o reprezentatívny doklad časti tvorby umelca, ovplyvnenej plenérovým pobytom v maliarskej kolónii v Nagybányi v roku 1911, aj vďaka ktorému sa Moussonova paleta obohacuje o svietivé farebné akordy. Zachytáva atmosféru slnečného letného popoludnia, prezentovanú krajinou s figurálnou stafážou. Na obraze sú konkrétne zachytené autorove deti – dvojičky Edita a Judita a syn Viliam. Táto olejomaľba na plátne s rozmermi 81 x 101 cm, signovaná a datovaná vľavo dole poločitateľne „Mousson 930 (36?)“, je zarámovaná v širokom holandskom čiernom ráme so zlatou lištou z 30. rokov 20. storočia (dielo s rámom tak dosahuje úctyhodnú veľkosť 116x136 cm, v Moussonovej tvorbe tak netypickú). Obraz bol uvedený v aukčnom katalógu 140. večernej aukcie SOGY, priložený je k nemu i znalecký posudok historičky umenia a súdnej znalkyne PhDr. Kataríny Bajcurovej z Bratislavy).

Uvedená akvizícia obohatí na Slovensku najpočetnejší súbor diel tohto autora, ktorému sa v posledných rokoch dostáva náležitej pozornosti a uznania. Obraz sa po realizácii novej stálej expozície venovanej životu a tvorbe tohto umelca iste stane jedným z dominantných diel.

mousson akvizica1

mousson akvizica2

Dielo dočasne uložené v Centrálnom depozitári múzea.

KSK logo rgb

Akvizíciu podporil Košický samosprávny kraj.

e04c046aaa0bae83dd57420e876a1a67 logo MsKS LOGO Priatelia zemplina RGB LOGO ZOS valal bel kvh beskydy terra incognita fpu svet zdravia          prave slovenske

Uložiť
Chcem vedieť viac
Essential
Zemplinskemuzeum.sk
Funkčné
Tieto nástroje vám dávajú rozšírené možnosti pri práci s webstránkou, napr. zdieľanie na sociálnych sieťach, captcha...
Analytické
Tieto nástroje používame na analýzu dát o návštevnosti, meranie jej rýchlosti a odovzvy.