Historický luster zo zbierok Zemplínskeho múzea v Michalovciach

Historický luster zo zbierok Zemplínskeho múzea v Michalovciach možno priradiť k neobarokovému umeleckému smeru.

Bohatá rezbárska výzdoba znázorňuje rastlinné úponky a lístie. Závesný dekoračný luster je polychrómovaný celozlátený. Skladá sa z 21 ramien, ktoré sa spájajú do siedmich úponkov upevnených ku krku. Výzdoba krku je vertikálne delená väčšími dekoratívnymi kruhmi na dva väčšie diely. Luster sa na strop vešia na tzv. lusternak, ktorý ma tvar skrutkoviec. Kovový lusternak je ukrytý v krku lustra.

Reštaurovanie historického lustra rozšírilo prezentačné možnosti historickej expozície hlavného kaštieľa Zemplínskeho múzea v Michalovciach. V počiatočnej fáze prebiehala príprava potrebných dokumentov (podpis zmluvy, podpis zmluvy o výpožičke zbierkového predmetu a podpis protokolu o odovzdaní a prevzatí zbierkového predmetu). Následne prebehlo niekoľko typov reštaurátorských prieskumov. Tie sa vyhodnotili a pristúpilo sa k návrhu reštaurátorského postupu a použitia adekvátnej technológie. Reštaurátorský zásah, doplnenie absentujúcich a poškodených miest, odstránenie sekundárnych zásahov a ich farebné a výtvarné scelenie prinavrátilo lustru autentický výraz a obnovila sa jeho výstavno-expozičná a umelecko-historická hodnota. Z dôvodu stále prebiehajúcej rekonštrukcie nemohol byť reštaurovaný luster umiestnený do plánovaných priestorov.

Autorom reštaurovania historického lustra pre Zemplínske múzeum v Michalovciach bol Mgr. art. Peter Mlích. Pomocné práce týkajúce sa elektrického obvodu lustra vykonal Martin Kováč.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
FPU logo1 modre

luster